2024-07-21
Włochy: 38 mld euro eksportu zagrożone kryzysem na Morzu Czerwonym
29 lutego 2024 - Komunikat prasowy, François-Xavier Branthom - Rok 2024
Głównym celem kryzysu geopolitycznego w regionie Morza Czerwonego jest wpływanie na kilka rynków, w tym przemysł spożywczy.ponieważ zawsze była zorientowana na eksport, przy czym około 60% jego produkcji jest przeznaczone do przekraczania granic.
Rynki najbardziej dotknięte tymi nowymi trudnościami znajdują się głównie w Azji, Australii i na Bliskim Wschodzie, w mniejszym stopniu.5% całkowitego eksportu)W rezultacie napięcia w Kanale Sueskim mogą mieć bardzo poważny wpływ na przepływy handlowe, zwłaszcza jeśli koszty przewozu wzrosną.
Koszty przewozu gwałtownie wzrosły.
"Jesteśmy zaniepokojeni obecnym wysokim poziomem niepewności w globalnej sytuacji geopolitycznej" - powiedział pod koniec stycznia Giovanni de Angelis, dyrektor zarządzający ANICAV."To, co dzieje się w Kanale Sueskim może mieć znaczący wpływ na eksport naszych produktów.Rynki Azji i Australii, w szczególności Japonii i Australii, ale także wielu innych krajów, stanowią istotny eksport handlowy.Wynikający z tego wzrost kosztów przewozu musi być ściśle monitorowany, ponieważ może to wpłynąć na konkurencyjność naszej firmy za granicąPonadto z powodu tej sytuacji i zmniejszonej podaży statków i kontenerów mamy również trudności na innych trasach, co powoduje wyższe koszty przewozu.Do tego należy dodać wpływ na dostawę surowców i półproduktów (głównie opakowań metalowych)., które pochodzą głównie z Dalekiego Wschodu".
Dane branżowe
Przemysł przetwórstwa pomidorów jest największym producentem przetworzonych owoców i warzyw we Włoszech.5 mld EUR jest generowane przez spółki członkowskie ANICAV), odgrywa strategiczną rolę w gospodarce narodowej, zatrudniając około 10 000 pracowników stałych i ponad 25 000 pracowników sezonowych, a także pracowników zatrudnionych w pokrewnych gałęziach przemysłu.
Włochy, trzeci na świecie producent pomidorów po Stanach Zjednoczonych i Chinach, pozostają wiodącym krajem bezpośredniego przetwarzania produktów konsumpcyjnych końcowych, stanowiąc 12.2% światowej produkcji (440,2 mln ton w 2023 r.) i 53% europejskiego przemysłu przetwórczego.
W latach 2022/2023 włoski eksport osiągnął sprzedaż w wysokości 3,1 mld EUR, z czego tylko na Dalekim Wschodzie, Australii i Nowej Zelandii oraz na Bliskim Wschodzie wyniosła sprzedaż w wysokości 378 mln EUR.
W połowie lutego ANICAV skomentował również cele na 2024 r. dla regionu produkcji południowo-centralnego.Komitet Koordynacyjny Rad Terytorialnych Południowo-Srodkowego Regionu ANICAV wyznaczył ogólny cel przetwarzania około 20,6 mln ton w regionie.
"Uważamy, że sezon przetwórczy w południowo-centralnej części kraju powinien być skoncentrowany w ciągu ośmiu do dziewięciu tygodni" - powiedział Marco Serafini, prezes ANICAV,"który pozwoli całej branży optymalizować koszty i zmniejszyć zużycie, zwłaszcza zużycie wody, zapewniając jednocześnie lepszą jakość produktu dla konsumenta końcowego."Potrzebne jest planowanie rolnicze, które uwzględnia potrzebę przemysłu w zakresie bardziej skoncentrowanej dostaw i nie więcej niż 40% produkcji pomidorów oliwnych.. "
"Mamy nadzieję, że dyskusje z sektorem rolnym w krótkim terminie doprowadzą do porozumienia w sprawie zarządzania następnym sezonem przetwórczym,na podstawie regionalnej umowy ramowej, z którą partnerzy na przestrzeni lat nabrali szerokiej znajomości. "
Wyślij do nas zapytanie